2013'te Ygs ve Lys Kakıyor mu? /Olmayacak mı?

2013te Ygs ve Lys Kakıyor mu? /Olmayacak mı? |  görsel 1

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS’ nin 2013 ‘te son kez yapılacağını açıkladı. ÜniVersite adayları artık tEk bir sınava girerek stres yaşamayacaklar. Yılda 4 defa “Olgunluk Sınavına” girilecek. Aday’ın bu sınavlarda alacağı en yüksek puan yerleştirme puanı olarak kullanılacak. Bir bakıma adayın 4 defa şansı olacak. Stres artık en az seviyeye inecek. İşte Yeni Üniversite Sınavı Modeli ve Ayrıntılar:
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, milyonlarca öğrenci ve ailesini ilgilendiren konulara açıklık getirdi. Üniversiteye giriş sınav sistemi nasıl olacak? 66aylık çocuklar okula başlayacak mı?
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS yerine, yılda dört sınava girme hakkı tanıyacak yeni sistemin 2014′te başlatılacağını açıkladı. Dinçer, ‘olgunlaşma sınavı’ mantığıyla TOEFL’a benzettiği yeni sistemde; üç ay arayla yapılacak dört sınavdan en yüksek puanın esas alınacağını söyledi. Hazırlık talimatını yedi ay önce verdiğini; ÖSYM ile birlikte çalıştıklarını belirten Dinçer, ‘Çocuklarımızı stresten kurtaracağız’ diyerek sorularımızı yanıtladı


SELF DİSİPLİN ZORDUR
- Neden hemen değil de 2014?
Asıl konu, soru bankası hazırlamak. Çünkü yeni sistemde sorular kamuoyuyla paylaşılmayacak. Elde yeterli soru olmazsa, sonraki dönemde girecek çocuğa haksızlık edilir. Sınavları ancak soru bankası oluşturduktan sonra yapabiliriz. Yoksa teknolojik altyapı kolay. İkinci sebep, TOEFL da yapar: Her sınavda, değerlendirmeye tabi tutulmayan deneme amaçlı sorular sorulması gerekiyor. Biz, bunu yapacağız.
- Dershaneler kalkıyor mu?
Böyle yorumlanmasının sebebi var. Doğru, bu sistem dersane sisteminizayıflatır. Diyelim ki çocuk, üniversite sınavını kazanamadı. Ebeveyn olarak düşünün. Bir yıl boyunca boş oturması, öbür sınavı da kazanamayacağıanlamına gelir. Self disiplin zordur. Dolayısıyla veli dersaneye göndererek hem meşgul etMek hem de sınavı kazanmasını istiyor.
- Dört kez yapılınca dershane ihtiyacı azalıyor?
Elbette. Çocuk hazirandaki sınavı başaramadıysa, elindeki ders notlarıyla üç ay sonra yeniden sınava gireceğini biliyorsa, dershaneye yazılmasına belki hiç gerek kalmayacak.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yorum Yaz
haberler haberler