Evden uzaklaştırma yasası/Kanunu nedir? Nasıl uygulanır

Evden uzaklaştırma nedir? Evden uzaklaştırma nasıl olur? Kmiler evden uzaklaştırma cezası alır?4320'den kimler yararlanır?
Aynı çatı altında yaşadığınız kocanız, kocanızın ana-babası, kardeşleri, size veya çocuklarınıza sözlü, fiziksel, duygusal, cinsel veya ekonomik şiddet uyguluyorsa bu yasadan yararlanabilirsiniz.
 
Yasa ne sağlıyor?
Bu yasa ile eğer istiyorsanız şiddet uygulayan koca evden belli bir süre uzaklaştırılır, sizin evden ayrılmanız gerekmez.
 
Ayrıca mahkeme koca hakkında başka tedbir kararları da verebilir. Örneğin:
şiddete ve korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması 
evden uzaklaştırılarak eve ve iş yerine yaklaşmaması
eşyalara zarar vermemesi
telefonla rahatsız etmemesi 
silahı varsa polise teslim etmesi 
alkol veya uyuşturucu madde kullanıyorsa bunları kullanarak eve gelmemesi, bunları evde kullanmaması gibi.
 
Koca mahkeme kararına uymazsa ne olur?
Üç aydan altı aya kadar hapis ile cezalandırılır. Kocanız hakkındaki tedbirler geçicidir en fazla 6 ay için uygulanabilir. Gerekiyorsa tedbir kararı tekrar verilebilir.
 
Nafaka alabilir miyim?
Mahkeme tedbir kararı süresince tedbir nafakası bağlanmasına da karar verebilir.
 
Karar ne zaman uygulanır?
Bu tedbir kararı mahkeme tarafından derhal verilir ve bunun için harç veya başkaca bir masraf ödemeniz gerekmez. Tanık veya doktor raporu göstermenize de gerek yoktur.
 
Şikayetimi nereye yapmalıyım? / Yasayı nasıl uygulatabilirim?
Şikayetinizi sözlü olarak karakola, dilekçe ile savcılığa veya aile mahkemesine yapabilirsiniz. Size ulaşmanızda kolay gelen, güvenlik açısından uygun bulduğunuz herhangi bir karakol, savcılık veya aile mahkemesine başvurabilirsiniz.
 
Şikayeti kim yapmalıdır?
Şikayetin mutlaka sizin tarafınızdan yapılması gerekmiyor. Sizin yerinize komşunuz, arkadaşınız veya akrabanız da şikayette bulunabilir. Siz de şiddete uğrayan komşunuz, arkadaşınız veya akrabanız için şikayette bulunabilirsiniz.
 
4320 sayılı yasanın uygulanması için başvururken dikkat edeceğiniz hususlar 
Uygulatma nasıl olacak?
 
Şikayetinizi bulunduğunuz yerdeki karakola, savcılığa, aile mahkemesine yapabilirsiniz. Yasa size istediğiniz yere başvurma hakkını tanımıştır. Ancak bazen karakol, savcılık ve mahkeme görevlileri, çeşitli nedenlerden ötürü, başvurunuzu almaya yetkili olmadığını söyleyebilirler. Yasada belirtilen hakkınızı hatırlatın ve ısrar edin, başvurunuzu almak zorundalar.
 
Şikayetinizi mutlaka eve yakın karakola, savcılığa veya aile mahkemesine yapmanız gerekmez.
 
Karakola yaptığınız şikayetin tarih ve numarasını not edin veya tutanağın bir kopyasını isteyin.
 
Savcılık veya mahkemeye verdiğiniz dilekçenin bir kopyasını saklayın ve başvuru tarih ve numarasını not edin.
 
Mahkeme acele ve duruşma yapmadan karar vermelidir. 
Başvurunuzu takip edin.
 
İlgili kurumlara başvururken kimliğinizi (nüfus kağıdı, evlenme cüzdanı, pasaport, ehliyet) yanınızda bulundurun.
 
4320 sayılı yasa ile size sağlanan haklar ve olanaklar geçicidir, tedbir niteliğindedir. Kocanızın ya da diğer aile bireylerinden birinin size ve çocuklarınıza şiddet uygulaması nedeniyle ayrılmak veya boşanmak istiyorsanız, ayrıca cezalandırılmasını istiyorsanız başkaca davalar açmanız gerekmektedir.
 
Daha önce boşanma veya ceza davası açmış olmanız, bu yasadan yararlanmanıza engel değildir. Diğer dava veya davalar devam ederken de bu yasadaki tedbirlerin uygulanması için başvuruda bulunabilirsiniz..
 
Şikayet ve davalarınızı kendiniz yapabilir ve takip edebilirsiniz. Ya da bir avukat tutabilirsiniz. Avukat tutacak maddi gücünüz yoksa bulunduğunuz ildeki Baro'dan sizin için bir avukat görevlendirmesini isteyebilirsiniz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yorum Yaz
haberler haberler