Kas kasılması,kramp,kramp neden olur?Kramp nedenleri,kramp nasıl

Ani ve acılı kas kasılmalarına kramp denir.Birçok nedeni vardır şeker hastalığı,kalp hastalığı,bökrek ve damar hastalıkları,hamilelik,idrar sökücü ilaçlar,bazı anti depresanlar neden olabilir.

En yaygın görülenleri ise vitamin eksikliğinden kaynaklanalardır.Potasyum,magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde kramplar ortaya çıkar.

Hangi besinlerde potasyum,magnezyumve calsiyum vardır

Calsiyumun en iy ve kaliteli olduğu besin dereotu'dur

Magnezyum ve potasyum için;Balık,Ispanak,domates

Kramp Tedavisi: Kramp durumunda, kramp giren bölge aşırı hassas olacağından sakin ve nazik hareket ederek hastayı rahatlatmak ve kramptan etkilenen bölgeyi germek adaleyi rahatlatır. Masaj ve sıcak su banyosu da yararlıdır. Kramp giren adale sabırlı bir şekilde yavaşça hareket ettirilerek gevşemesi sağlanır. Hamilelikte Kramp oluşması sık karşılaşılan bir durumdur, bu nedenle özellikle gebelikte yeterli miktarda su ve mineral alındığından emin olunmalıdır.

Kramptan Korunmak için kasları aşırı zorlamamaya özen göstermek gerekir. Ayrıca, mineral eksikliğine karşı yeterli ve dengeli beslenmek ve yeterli miktarda su tüketmek kramp tutulması ihtimalini azaltacaktır. Kramp riskini arttırdığı için alkolden de uzak durulmalıdır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yorum Yaz
haberler haberler