Yeni Arazi bölme yasası,Miras arazisi bölünme

Öncelikle yeni arazi bölünme yasasına geçmeden bir ön hatırlatma yapalım. Mirasla arazi bölünme yasasına göre mirasçıların kişi başına tapu alabilmeleri için; Dikili alanlarda kişi başına 0.5 hektar (5 dönüm) ,ekili arazilerde (tarla) ise 2 hektar (20 dönüm) pay düşme zorunluluğu vardır.Bunun haricinde ise dikili arazilerde yoldan 35 mt cephe olması şartı aranır.Mirasçıların kişi başına miras arazisinden tapu alabilmeleri için. Şimdi gelelim yeni çıkacak yasaya aynen aktarıyorum; Hükümet, tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını önlemek için radikal bir adım atıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, arazilerin parçalanmasının önlenmesi için Medeni Kanun'da değişiklik yapacaklarını belirterek, artık "sınırlama" değil "yasaklama" yoluna gideceklerini açıkladı. Bakan Eker, "Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini önlemek için yasal ve yapısal değişikliğe gidiyoruz. Örneğin, dört kardeş babasından kalan 100 dönüm araziyi bölemeyecek. 'Şirket kurun destekleyelim' diyeceğiz. Böylece hem üretim hem de verimlilik artacak. Hem çiftçimiz hem ülke zenginleşecek" dedi. 80 YILLIK SORUN Tarımsal ekonomik büyüklük açısından 2023'te dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer almayı hedefleyen hükümet bunun temellerini atmaya başladı. Tarım sektörünün milli gelire katkısı yüzde 157 artarken, tarımsal havzalarla eşgüdümlü olarak bölgelerin özelliklerine göre seracılık, meyvecik, hayvancılık gibi konularda organize üretim bölgelerine destek verecek. Sabah'ın haberine göre, yaklaşık 80 yıldır tarım sektörünün temel sorunlarından biri olan arazilerin m...

Kayısı marmeletı nasıl yapılır? Kayısı marmelatı tarifi

Kayısı Marmaltatı Tarifi Malzemeler; 1,5 kg kayısı 1 kg şeker 1 adet limon Yapılışı; Kayısıları bir büyük kasenin yada tencerenin içine alın, üzerine başka bir yerde kaynattığınız suyu boşaltın.Kayısıları su içinde biraz beklettikten sonra,kolayca kabuklarını soyabilirsiniz.Kayısıların kabukları soyun, çekirdekleri çıkarıp ikiye bolun ve küçük küpler şeklinde doğrayın.Bir tencerenin içine koyun ve üzerine şekeri boşaltın,karıştırın.Bu şekilde kayısıları bir gece dinlendirin. Daha sonraki gun, kayısıları karıştırın ve kaynatın.Üzerinde olan kopükleri atın.Kıvamı gelmesine yakın 1 adet limon suyunu tencereye ekleyip bir taşım kaynatın. Kullanacağınız cam kavanozları sıcak su ile yıkayıp,sularının akmasını sağlayın.5 dakika kadar sonra sıcak marmeladı kavanozlara boşaltın.Kapaklarını kapatın ve baş asağı biraz soğumaları için çevirin.10 dakika kadar sonra kavonozları düzeltip serin ve karanlık yerde saklayın.

Kuru Kayısı marmelatı tarifi,yapımı,yapılışı

MALZEMELER 1 kg şeker 1 kg kuru kayısı 1 adet limonun suyu HAZIRLANIŞI Kayısıları bol suda iyice yıkayın, bir tencereye koyun ve kayısıların üzerini biraz aşacak kadar kadar su katıp, meyveler yumuşayıncaya dek kaynatın. Pişirme işlemi sırasında kayısıları birkaç kez karıştırın ve gerekirse tencereye biraz su ilave edin. Kayısılar iyice yumuşadıklarında ateşten alın, ezip, kevgirden geçirin. Elde ettiğinizi kayısı ezmesini, tencereye koyun. Şekeri, pişmekte olan ezmeye azar azar ilave edin ve marmelatı devamlı olarak karıştırın. Marmelat kıvamını bulmak üzereyken bir adet limonun suyunu tencereye boşaltın. İki dakika sonra tencere ateşten alın ve marmelat sıcakken, kuru kavanozlara doldurun, soğuduğunda serin bir yerde saklayın.

Ben aldırmak kanser yapar mı? Ben aldırmak tehlikeli mi?

Ben aldırmak zararlı mıdır? tehlikeli midir? Ben aldırmanın zararları “Benlere bıçak değince kansere dönüşür” Yanlış! Dermatoloji ve estetik cerrahi uzmanı tarafından riskli olduğu düşünülen bir benin alınması kişiyi çok önemli bir hastalıktan kurtarabilir. Benler alındığında, kansere dönüştüğü düşüncesi tamamen asılsızdır.

Liposuction ameliyatı ile kilo verilir mi?

Liposuction kilo verdirir mi? Liposuction ile ilo verilir mi? Yanlış! Liposuction ameliyatı kilo verdirmeye yönelik bir yöntem değildir. Normal veya normalin biraz üzerinde kiloya sahip insanlarda, belli bölgelerde kümelenen yağ birikimlerinin alınması ile vücut görünümünün daha ideal olmasını sağlayan bir yöntemdir. Bir ameliyatta vücuttan güvenli bir şekilde alınabilecek toplam yağ miktarı 3- 5 litre arasındadır. Bu miktarın üzerine çıkıldığında ciddi risklerin ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

Botoxta yılan zehiri var mı? Botox yılan zehiri mi?

Botox yılan zehiri midir? Cevabı Yanlış bilinen “Botoks yılan zehiridir” Yanlış! Botoks, çok iyi bilinen bir bakteriden, kontrollü bir şekilde laboratuar ortamında saflaştırılarak üretilen bir ilaçtır. Sadece kozmetik amaçlı değil, birçok hastalığın tedavisinde de yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Tıbbi bir ilaç olduğu için sadece hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Estetik Dikişte yara izi kalır mı ? Cevabı

Estetik dikiş iz bırakır mı? “Estetik dikiş atılırsa iz kalmaz” Yanlış! Bilimsel literatürde “Estetik dikiş” olarak adlandırılan bir teknik bulunmamaktadır. Dokulara özenli yaklaşılan, ince dikiş iplikleriyle uygulanmış, uygun teknikler ile yapılmış dikiş, estetik olarak iyi bir sonuç verebilir. Özensiz bir dikişe göre daha az dikkat çeken, daha ince bir iz kalması sağlanabilir. Hiç iz kalmadan kesiler yapılabilseydi; ameliyatlar çok daha kolay olur, istenilen bölgeye istenilen uzunlukta kesiler yapılabilirdi. Ancak sanıldığı gibi henüz böyle bir teknoloji bulunmamaktadır.

Zeka geliştiren yiyecekler,Zeka arttıran besinler

Beslenme zeka ilişkisi Zeka seviyesini ciddi oranda etkileyen en önemli faktör beslenme alışkanlıklarıdır. Yapılan bir araştırmaya göre doğru beslenme sayesinde zeka ve hafıza kalitesi üst seviyeye çıkmaktadır. Bu muhteşem besinlerin neler olduğunu öğrenmek isteyenler için çok özel bilgiler aşağıdadır. Bu besinler zekayı geliştiriyor! İşte zekayı geliştiren 10 besin: Patates: Kan şekerini dengeli olarak yükseltiyor bu sayede zeka daha verimli çalışıyor. Çilek: İçeriğindeki fisetin maddesi hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor. Bitter çikolata: Magnezyum ve antioksidan içeriğiyle beyne oksijen taşıyarak daha aktif çalışmasını sağlıyor. Üzüm suyu: Dopamin salgılanmasını arttırarak problem çözme yeteneğini geliştiriyor. Yoğurt: İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor. Fasulye: Lif ve protein bir arada özellikle çocuklarda zekayı açıyor. Somon: Omega-3 yağları hem beyni koruyor hem hafızayı güçlendiriyor. Kırmızı ve turuncu renkli sebzeler: Özellikle domates, havuç ve kırmızı biberde bulunan antioksidan beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor. Yağsız kırmızı et: Tam bir demir deposu, özellikle sağlıklı alyuvarlar için vazgeçilmez… Beyin gelişimi için büyük yarar sağlıyor. Tahıl: Önemli bir B vitamini kaynağı olan tahıllar, kan şekerini dengeliyor.

Burçlara göre diyet listesi,Burçlara göre zayıflama tarifi

Koç,aslan,yay,terazi,akrep,oğlak,yengeç,başak,ikizler burcu için zayıflama listeleri,diyet tarifleri Genellikle kişilerin davranışlarında etkin olduğuna inanılan burçlar, yemek yeme alışkanlıklarında da belirleyici olabiliyor. Bu sebeple diyet yaparken burcunuzun özelliklerine uygun şekilde davranmak en akıllıca olanı diye düşünenlerdenseniz, okumadan geçmeyin… Koç (21 Mart – 20 Nisan) : Abur cubur yemeye son derece meraklısınız. Bu nedenle sizin için tehlike çanları çalıyor. Tuz ve alkolden uzak durarak bunun yerine bol bol su için. Domates, patates, soğan, kuru fasulye, mercimek, karnıbahar, marul, yeşil salata, ıspanak, turp, pirinç, zeytin, elma, balkabağı, ceviz gibi besinler haftalık beslenmenize mutlaka eklenmesi gerekli yiyeceklerdir. Sizin için gerekli olan tatlılar! Kayısı gibi fazla şeker içermeyen tatlılar olmalıdır. Boğa (21 Nisan – 21 Mayıs) : Yemek için yaşayanlardansınız. Fakat unutmayın ileride bu kilolar başınıza bela olur. Karbonhidratlardan kaçının. Aksi takdirde tombul bir kişi olursunuz. Sindirim güçlüğü çekebilirsiniz. Düşük nişasta, yağ ve şeker içeren bir diyet, beslenme hayatınızın gerekli bir parçası olmalıdır. Doğal iyot içeren besinler, balık ve deniz mahsulleri, yumurta, karaciğer, böbrek, buğday, ıspanak, pancar, taze meyve ve yeşil salata besin listenizde daima yer almalıdır. Ayrıca su içmek de hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmalı. İkizler (22 Mayıs – 21 Haziran) : Yemek yerken o kadar acele hareket ediyorsunuz ki artık bu durum sizin sağlığınızı etkiler hale gelmiş. Yemekleri çok çiğnemeden yutmayın. Az ama sık yemeyi prensip haline getirin. İkizler kemiklerinin sağlıklı olmasını istiyorsa sağlıklı beslenmelidir. İkizler de kan pıhtılaşması çok...

Saç beyazlaması nasıl önlenir? Saç beyazlamasını durdurma

Saç ağarmasını önleme,Saç beyazlaması için bitkisel kürler,Saç ağarması tedavisi Saçınızın beyazlamasının en önemli nedeni, insan vücudundaki çinko eksikliği kaynaklıdır. Saç beyazlamasının psikolojik etkenlerininde olduğu bilinmektedir. Üzüntü de saçın vaktinden önce ağarmasına neden olur. Bu nedenle gerek vitamin desteği ile, gerekse stresten uzak yaşayarak saçların beyazlamasını bir müddet geciktirebilir ve önleyebiliriz. Ayrıca bunun yanında saç beyazlamasını önleyen çok etkili bitkisel formül mevcut. İşte saç beyazlamasını önleyen bitkisel formül: Haftada bir gün uygulanacak bu formül için; 1 tane soğan ile 5 diş sarımsağı blendırda iyice ezin. 1 yumurta sarısı, 1 çorba kaşığı zeytinyağını bu karışıma ilave ederek krem haline getirin. Elde edilen bitkisel karışımı saçınıza hafif masaj yaparak sürün. Bu şekilde en az 1 saat kadar bekletin. Bu uygulama sayesinde saçınızın beyazlamasını önleyebilir ve ayrıca beyazlamış saçların kararması sağlanabilir. Bu karışım ayrıca saçlara güç kattığı gibi ayrıca saç dökülmesini de engeller.

Diş eti hastalıkları belirtileri,Diş eti rahatsızlıkları

Diş eti hastalığı belşrtileri 1 – Kanama, dişeti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisidir. Sağlıklı dişeti kanamaz. Dişlerinizi fırçalarken, elma yerken veya uykudan uyandığınızda dişetlerinizde kanama oluyorsa, sizde kesinlikle bir dişeti problemi var demektir. 2 – Dişetlerinde kızarma, şişme, yumuşama ve gevşeme. (sağlıklı dişeti açık pembe renkte olup dişe ve altındaki kemiğe sımsıkı yapışmıştır. Sıkı bir kıvamda olup, üstünde portakal kabuğuna benzer parlak – pütürlü bir görünümü vardır.) 3 – Dişetlerinde çekilmeler ve buna bağlı olarak açığa çıkan kök yüzeylerinde soğuğa, tatlıya ve ekşiye karşı bir duyarlılık, 4 – Dişeti kenarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak meydana gelen siyah alanlar, 5 – Dişetine parmakla bastırdığınızda, diş ile dişeti arasından iltihap gelmesi, 6 – Dişlerde sallanmalar, uzamalar ve diş aralarında açılmalar, 7 – Ağızda devamlı olarak kötü bir koku, kötü bir tat, 8 – Başlangıçta ağrı olmamasına rağmen, hastalığın ilerlediği durumlarda şiddetli olmayan, fakat devamlı ve rahatsız edici bir ağrı, bu belirtilerden biri dahi sizde varsa, en kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmanız gerekir. Hekiminiz sizi muayene ettikten sonra, size hastalığınızın haline göre uygulanacak tedavinin biçimini belirler.

Ubisoft 2011-2012 oyunları,Far Cry 3 çıkış tarihi

Oyun dünyasında özellikle Assassin's Creed ve Far Cry serileri ile kendine önemli bir yer edinen Ubisoft, dün akşam itibariyle yeni çıkartacağı oyunların çıkış tarihlerinin yer aldığı bir liste yayımladı. Bu oyunların hemen hepsi, devam niteliği taşıyan yapımlar. İşte farklı farklı platformlara çıkacak o oyunların çıkış tarihleri;  Brother in Arms Furious 4 2012'ye Kaldı Call of Juarez: The Cartel (PC) – 16 Eylül  Child of Eden (PS3) – 23 Eylül  World Rally Championship 2011 (PC, PS3, 360) – 7 Ekim  Michael Jackson: The Experience 3D (3DS) – Kasım 2011  Rabbids Alive & Kicking (Kinect) – Kasım 2011  Puppies World 3D (3DS) – Kasım 2011  Puzzler Mind Gym 3D (3DS) – Kasım 2011  Zoo Resort 3D (3DS) – Kasım 2011 Ayrıca listede, 2012'de çıkarılması planlanan iki oyunun daha ismi yer alıyor. Far Cry 3 (PC, PS3, 360) – 2012 Brothers in Arms Furious 4 (PC, PS3, 360) – 2012 Bakalım, Ubissoft verdiği bu listeye sadık kalabilecek mi, yoksa yine erteleme haberlerini yapmak zorunda mı kalacağız? :: Bu listede yer alan oyunlardan en çok hangisinin çıkmasını bekliyorsunuz?

Menengiç kahvesi,Menengiç kahvesi faydaları,yararları

Türk kahvesine göre daha yumuşak bir tada sahip olan menengiç kahvesinin, antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bildirildi. Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin batı, güney ve güneydoğu kesimlerinde daha çok dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç (Çitlenbik) meyvesinin, yabani fıstık olarak da adlandırıldığını söyledi. Hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilen menengiç kahvesinin sütlü olarak da hazırlanabildiğini anlatan Hayoğlu, şunları kaydetti: ''Menengiç meyvesinin bileşiminde E ve B grubu vitaminler ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum gibi önemli mineral ve elementler bulunuyor. Aynı zamanda protein, yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler açısından da son derece faydalı bir bitkidir.'' Çerez ve şekerleme endüstrisinde de kullanılan menengiçin halk arasında egzema, astım, ishal, sarılık, mide ağrısı gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanıldığını kaydeden Prof. Dr. Hayoğlu, ''Ayrıca bu bitki sabun sanayinde özellikle de bıttım sabunu yapımında kullanılmaktadır. Günümüzde en yaygın şekliyle kahve olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal ve çok sağlıklı bir ürün olan menengiç kahvesi; vücudu yaşlanmaya karşı koruyan antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde kansere ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir'' diye konuştu. ...

Kuril Adaları resimleri,Kuril İsland hakkında bilgi

Kuril adası resimleri,En güzel Kurile adaları nerede?Hangi ülkede Kuril Adaları (Rusça: Кури́льские острова́,Kuril'skie ostrova) Rusya Federasyonu'na bağlı, 1300 kilometre boyunca uzanan, Büyük Okyanusu ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran 56 adadan oluşur. Volkanik hareketler sonucu oluşmuş adalarda sık sık depremler olmaktadır. Adacıklarda bulunan yaklaşık 100 volkandan 35'i günümüzde hâlâ aktiftir. Adalarda yaşayan yaklaşık 30,000 insanın hangi milletten olduğuna dair tek bir isim söylemek imkânsızdır. Adada, Ruslar, Ukraynalılar, Belaruslular, Koreliler ve hattâ Tatatrlar bile yaşar. Bunların yanında diğer milletlerden birçok kişi vardır. Fakat adalarda yaşayan insanların hemen hemen yarısına yakını, bölgenin kötü yönetiminden dolayı yoksulluk sınırının altında hayatlarını sürdürmektedir. En önemli geçim kaynakları balıkçılıktır.     ...

Aposiler nedir? Aposiler ne demek? Anlamı

Aposiler terim anlamı Alopesi veya Pelad terimi, saç ve kıl dökülmesi sonucu meydana gelen saçsız bölgeleri tanımlamak için kullanılır. Konjenital yani doğuştan alopesiler ailevidir ve ender olarak görülür. Sonradan en çok. saçlı deride veya sakalda yuvarlak, sınırları belirli, nedbesiz, temiz ve kabuksuz alanlar meydana gelir. Tıptaki adı Alopecia areata‘dır. Hastalık ani olarak başlar. Bir kaç günde 1-5 cm. çapında bir plak oluşur. Kenarlarında kısa, ince, renksiz, peladik saç adı verilen kırık saçlar görülür (pelade vulgairej Bazen plaklar çok genişleyerek ilerler ve bütün saçı döker.Sebebi özellikle psişik olduğundan psiko-somatik hastalıklardan sayılmaktadır. Tedavi olarak ağızdan sedatif ve sakinleştirici ilaçlar ve vitaminler verilir. Lokal olarak da, alkol iode, alkol kamfre uygulanır. alopesılerSac dökülmesi bazan hiçbir neden olmadan da görülür. Genellikle alnın yan kenarları ve tepe kısmında saclarda seyrelme fle başlar. Sebore veya kepeklenme mevcuttur. Saçlar sürekli olarak dökülür fakat cok kere alında bir perçem uzun süre kalır. Sebpreik alopesi erkeklerde 20 yaşlarında başlar ve 25 yaşında tepe kısmını tamamen dökerek dazlaklığı (Calvitie) meydana getirir. Yaşlılıkta görülen senil alopeside deride atrofi vardır. Sebep olarak sebore, kalıtım ve endokrin faktörler gösterilmektedir. Tedavide özellikle kükürtlü ve katranlı sabunlarla derinin yağını gidermek gerekir.

haberler haberler